Kids Design czyli dzieci projektują
Najczęściej słowo "PROJEKT" kojarzymy z domem lub z pomysłem na wykończenie wnętrza. Tak naprawdę projektuje się wszystko – począwszy od czcionek, poprzez wszelkiego rodzaju opakowania, okładki książek, meble, ubrania czy smartfony, rowery, samochody i inne urządzenia technologicznie skomplikowane. Prowadząc warsztaty ceramiczne mamy możliwość pracy z niezwykle przyjaznym, łatwym w formowaniu materiałem, który jest idealny do tworzenia wszelkich projektów.
„Pani od ceramiki” uważa, ze najważniejszym celem warsztatów ceramicznych (poza dobrą zabawą) jest rozwijanie kreatywności i wspieranie dzieci w realizacji nietypowych pomysłów, zatem w trakcie roku szkolnego bywamy przedsiębiorcami i przedsiębiorczyniami projektującymi np. „maskotki firmowe”, bywamy najlepszymi krawcami i krawcowymi świata tworząc nowe wzory i kolory np. ….. skarpet, projektujemy obuwie, regały na książki, domy, zastawy stołowe dla obcych cywilizacji, tworzymy fryzury przyszłości lub wymyślamy innowacyjne wyroby cukiernicze o fantazyjnych kształtach. Nic tu nie jest niemożliwe i każdy pomysł jest dobry, o ile prawa fizyki przeszkadzają młodym designerom w realizacji swoich wizji.
Dlaczego projektujemy?
Właściwie, co dzieciaki powinny wynieść z zajęć ceramiki? Moim zdaniem najważniejsze wcale nie są „wymuskane” i „ładne” prace, ale przekonanie dzieci, że wymyśliły coś nowego, swojego, niepowtarzalnego, że ich pomysł jest pierwszy, że nikt takiej rzeczy jeszcze nie opatentował, powinny móc uwierzyć w swoje możliwość, mieć frajdę i satysfakcję.
Kiedyś w końcu te uczennice i uczniowie będą dorośli, zostaną architektkami, grafikami, cukiernikami zdobywającymi gwiazdki „Michelina”, projektantkami odzieży, stylistami fryzur, urbanistami czy architektami krajobrazu. Niezależnie od tego, czym obecni młodzi ceramicy i ceramiczki zajmą się w przyszłości, kreatywność zawsze będzie przydatną umiejętnością. Dlatego projektujemy i projektować będziemy.
Pomysły na nowy rok szkolny w przygotowaniu. Będziemy wciąż otwierać umysły i zachwycać się małymi innowacjami :-).
Do zobaczenia po wakacjach.
Poniżej przykłady projektów realizowanych przez dzieci (5-12 lat).