O mnie

Z wykształcenia jestem architektem urbanistą, ale fascynacja małą formą i pasja sprawiły, że już kilkanaście lat zajmuję się gliną. Ceramiki uczyłam się u Darka Osińskiego ze Związku Ceramików Polskich oraz na zajęciach  Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej u Stanisława Tworzydło. Glina i Wałek to samodzielna, siostrzana marka projektu Szlam i Wałek, który współtworzyłam przez 10 lat. W czasie pandemii otworzyłam niewielkie studio ceramiki dekoracyjnej, gdzie pracuję w wolnych chwilach. Działam lokalnie, prowadzę warsztaty dla przedszkolaków, dzieci starszych, zajęcia w szkołach, domach kultury oraz w wawerskiej pracowni.

„Kreatywność w dzieciństwie prowadzi do innowacji w wieku dorosłym”.
To krótkie, ale ważne zdanie. Celem moich zajęć dla najmłodszych, nie jest ulepienie „najładniejszego kotka czy dzbanka”, ale „twórcze uwolnienie dzieci” i danie im przestrzeni do projektowania i kreowania. Stąd też wiele tematów otwartych i projektowych. Ceramika, jak wiele innych zajęć artystycznych, sprawia, że młodzi ceramicy i ceramiczki niezależnie od zawodu, jaki będą wykonywać w przyszłości, poradzą sobie z wieloma zadaniami po prostu lepiej.

Warsztaty dla dorosłych są z kolei czasem twórczego odpoczynku Praca z gliną uspokaja i pozwala oderwać się od codzienności. Poznajemy się lokalnie, a czas spędzony na zajęciach jest obecnie tym, czym kiedyś było darcie pierza. Nie trzeba mieć niesamowitych zdolności, wystarczy pozytywne nastawienie. Z dorosłymi prowadzę zajęcia tematyczne, choć od czasu do czasu mamy też „wolną jazdę”.

Mieszkam z rodziną, psem i lasem w Wawrze, uwielbiam swój „zapłot”, mikro i makro podróże, uśmiech i cięty dowcip, dobrą kuchnię i spotkania z przyjaciółmi, wspieram bliskie mi inicjatywy społeczne i lokalne.

 

Agnieszka Leonczuk