Techniki dekoracyjne - Monoprinting

Monoprinting to jedna z moich ulubionych technik dekoracyjnych. Pozwala łączyć projektowanie form ceramicznych i własnych grafik, tworząc wielobarwne opowieści na glinie. Technika ta polega na  malowaniu grafik na papierze gazetowym (najlepiej przeznaczonym do tego typu prac) za pomocą angob, a następnie przenoszeniu projektów na lekko zdębiałe prace.

Najpierw warto zrobić projekt rysunków, które mają zdobić pracę ceramiczną, a potem naszkicować pomysł ołówkiem na papierze gazetowym.. Robiąc podrys trzeba pamiętać o tym, że tworzony obraz zostanie odbity. Tekst należy przygotować jako lustrzane odbicie, a poszczególne warstwy kolorystyczne muszą być nakładane w odwrotnej niż zwykle kolejności czyli od ostatniej (kontur), do pierwszej (tło).

Przy malowaniu konturów świetnie sprawdzają się produkty typy Designer Liner. Na deser zostaje najłatwiejsza część pracy czyli przeniesienie naszych ilustracji na glinę :-).

Ważnym elementem przenoszenia transferu na zdębiałą ceramikę jest czas. Nasza grafika i glina nie mogą być, ani zbyt mokre, ani za suche 😊 – czyli jak zawsze.
Przeniesione wzory mają ciekawą teksturę i niedoskonałości, które tylko dodają pracy charakteru.
Monorpinting można wzbogacać za pomocą techniki sgraffito lub stempli osiągając jeszcze ciekawsze efekty. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem w procesie twórczym jest nasza wyobraźnia.

Poniżej prace, które powstały  podczas warsztatów ceramicznych dla grup dorosłych.